Морозостійкість матеріалів

Морозостойкость материалов

Кліматичні пояси, які характеризуються перепадами температури, диктують забудовникам особливі вимоги до вибору будівельних матеріалів. У більшості українських областей температура може змінюватися по кілька разів протягом доби від плюсової до впевненого мінуса. За таких обставин основною умовою застосування будівельних матеріалів виступає їх морозостійкість.

Жорсткість вимог до параметру морозостійкості залежить від того, наскільки високими будуть навантаження на той чи інший об’єкт. Наприклад, вимоги до якості опор моста будуть набагато вище, ніж до основи бетонної огорожі. Таким чином, до об’єктів, на які очікуються підвищені навантаження, пред’являються, відповідно, підвищені вимоги в плані морозостійкості матеріалів.

Що таке морозостійкість

Морозостійкість матеріалу —параметр, що визначає кількість циклів заморожування і розморожування матеріалу без втрати в його міцності і порушення цілісності.

Цей показник багато в чому залежить від таких особливостей:

  • структури матеріалу (пористості);
  • водостійкості;
  • щільності.

Показник морозостійкості вказується в марці матеріалу. Якщо взяти за приклад маркування бетону, то морозостійкість буде позначена буквою F, якій супроводжує цифрове позначення морозостійкості від 50 до 500. Ці числа вказують кількість можливих циклів заморожування і розморожування матеріалу, при яких він зберігає свої характеристики.

Морозостійкість матеріалу у великій мірі залежить від проникнення в матеріал води, яка, замерзаючи і відтаючи, порушує його цілісність.

Повітряні бульбашки, присутні в матеріалі, наповнюються водою. При перепадах температури волога поперемінно замерзає і відтає, а значить – розширюється і стискається, створюючи мікротріщини, які в свою чергу збільшуються з кожним циклом, провокуючи осипання бетону або цегли. У підсумку, чим вище буде ступінь проникнення води в структуру матеріалу, тим коротше виявиться термін його експлуатації.

Способи підвищення морозостійкості матеріалів

Існує три основних способи підвищити стійкість матеріалів до перепадів температури:

  1. Забезпечення мінімальної кількості пір і підвищення щільності. Для цього при виробництві бетонних конструкцій використовується такий спосіб ущільнення як вібрація. Він дозволяє позбутися від повітряних бульбашок в розчині і зробити його якомога більш однорідним, підвищивши щільність.
  2. Підбір спеціальної рецептури матеріалу. Основне значення тут має застосування у виготовленні розчину добавок, що впливають на щільність.
  3. Підвищений вміст цементу в складі бетонного розчину. Висока щільність і хапають властивості цього матеріалу автоматично знижують здатність бетону вбирати зайву вологу.

Коли проявляється низька морозостійкість матеріалуНедостатня морозостійкість матеріалу як дефект може не проявляти себе протягом перших двох років експлуатації конструкції. Однак з плином часу можна спостерігати такі зміни:

  • Відшаровування верхнього шару бетону разом з покриттям, якщо таке є (осипання плитки, руйнування всіх видів фасадної обробки).
  • Розтріскування і подрібнення цегли.

Таким чином дуже важливо ще до початку будівельних робіт здійснити перевірку матеріалів на морозостійкість і визначити відповідність їх характеристик маркування, заявленої виробником.

Будівельна лабораторія VERUM здійснює тестування матеріалів на стійкість до морозів в стислі терміни. Завдяки сучасному обладнанню та професійному підходу до роботи ми надаємо своїм клієнтам швидкі і точні результати перевірок. Ми позбавимо вас від безлічі труднощів в будівельному бізнесі, сполучених з особливостями континентального клімату.